Nyt fra formanden

Nu har jeg været formand for OZ8NST et par måneder og i den forbindelse vil jeg gerne kaste lidt lys over, hvordan jeg ser min og bestyrelsens opgave i den kommende tid.

Efter min overbevisning er det IKKE bestyrelsens opgave at sørge for ”underholdning” til medlemmerne. Det er medlemmernes opgave at byde ind med det de har at byde på. Hvis der er stemning for et arrangement er alle og enhver velkommen til at være tovholder på det. Det eneste tidspunkt bestyrelsen skal involveres er når en aktivitet eller tiltag har indflydelse på de rammer vi har, herunder økonomi. Endvidere er det kun bestyrelsen som kan udtale sig på klubbens vegne. Enhver anden meningstilkendegivelse står for den enkelte medlems egen regning.

En klub som vores hviler helt og holdent på dennes medlemmer. Uden dem er der ingen klub. Klubben giver mulighed for at mødes med folk der har den samme interesse som en selv uanset hvad det er. Det som samler os er jo interesse for radiokommunikation. Men der er ikke noget som helst der forbyder os/det enkelte medlem at bringe andre ting til torvs på vores klubaftener. (Det har der været adskillige eksempler på.) Set med mine øjne at favne bredt er en kvalitet som en klub af vores slags sagtens kan bære – for ikke at sige at det er en uundværlig del af klubbens indhold.

Jeg håber det ovenstående kan kaste lidt lys over de holdninger som jeg prøver at efterleve i forbindelse med mit klubarbejde. Hvis du er i tvivl om noget så er du mere end velkommen til at spørge og få en uddybende snak med mig.

István Zarnóczay – OZ1EYZ

Formandens klumme

Vi bruger cookies til statistik for at forbedre brugeroplevelsen på vores hjemmeside. Du kan læse mere om cookies og hvordan du fjerner dem i vores cookie- og privatlivspolitik. View more
Cookies settings
Accepter
Afvis
Cookie- og privatlivspolitik
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
Cookie- og privatlivspolitik Introduktion Når du besøger vores hjemmeside, beder vi om dit samtykke til, at vi benytter cookies. Cookies indsamler oplysninger om dig, som bruges til at tilpasse og forbedre vores indhold, der vises på siden. Hvis du ikke ønsker, at der indsamles oplysninger, kan du takke nej til cookies. Du kan til hver en tid fortryde dit samtykke. Det er muligt at slette eller blokere for cookies. Se vejledning: http://minecookies.org/cookiehandtering (Nyt vindue) Cookies fra visning af videoer mm. Fra tid til anden kan radioklubben vise videoer, der blandt andet ligger på Youtube.com og Vimeo.com. Videoer, der enten er indlejret på hjemmesiden eller videoer, der tilgås via et eksternt link. Disse tjenester placerer egne cookies på din computer. Det er ikke muligt for radioklubben at blokere disse cookies. Ved at se videoerne accepterer du at disse tjenester placerer cookies. Personoplysninger Generelt - Personoplysninger er alle slags informationer, der i et eller andet omfang kan henføres til dig. Når du benytter vores hjemmeside, indsamler og behandler vi en række sådanne informationer. Det sker f.eks. ved alm. tilgang af indhold, deltagelse i undersøgelser osv. Vi indsamler og behandler typisk følgende typer af oplysninger: Et unikt ID (der anonymiseres) og tekniske oplysninger om din computer, tablet eller mobiltelefon, dit IP-nummer (der anonymiseres), geografisk placering, samt hvilke sider du klikker på (interesser). I det omfang du selv giver eksplicit samtykke hertil og selv indtaster informationerne behandles desuden: Navn, telefonnummer, e-mail. Det vil typisk være i forbindelse ved indsendelse af formularer. Sikkerhed Vi har truffet tekniske og organisatoriske foranstaltninger mod, at dine oplysninger hændeligt eller ulovligt bliver slettet, offentliggjort, fortabt, forringet eller kommer til uvedkommendes kendskab, misbruges eller i øvrigt behandles i strid med lovgivningen. Periode for opbevaring Oplysningerne opbevares i det tidsrum, der er tilladt i henhold til lovgivningen, og vi sletter dem, når de ikke længere er nødvendige. Perioden afhænger af karakteren af oplysningen og baggrunden for opbevaring. Det er derfor ikke muligt at angive en generel tidsramme for, hvornår informationer slettes. Videregivelse af oplysninger Data om din brug af hjemmesiden, geografisk placering videregives til tredjeparter, i anonymiseret form i det omfang disse oplysninger er kendt. Oplysningerne anvendes til statistik. Vi benytter herudover en række tredjeparter til opbevaring og behandling af data. Disse behandler udelukkende oplysninger på vores vegne og må ikke anvende dem til egne formål. Videregivelse af personoplysninger som navn og e-mail m.v. vil kun ske, hvis du giver samtykke til det. Indsigt og klager Du har ret til at få oplyst, hvilke personoplysninger, vi behandler om dig. Du kan desuden til enhver tid gøre indsigelse mod, at oplysninger anvendes. Udgiver Hjemmesiden ejes og publiceres af: Radioklubben OZ8NST Grønnegades kaserne Grønnegade 10, 4700 Næstved
Save settings
Cookies settings